Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımı Fiyatları

Haberler
web tasarımı nedir fiyatları ve teklifi

Bir işletmenin veya organizasyonun en önemli unsuru web tasarımıdır. Web Tasarımı fiyatları işin boyutuna göre farklılıklar gösterir. Web tasarımı yaptırmayan işletmeler, dijital ortamda varlığını ve faaliyet alanlarını yansıtamazlar. Bir işletme veya organizasyon dijital ortamda varlığını konuşturabilmek ve faaliyet alanlarını ifade edebilmek için web tasarımı yaptırmalıdır. Bu yazımızda işletmelerin neden web tasarımı yaptırmaları gerektiğini ve ne gibi ihtiyaçlarını çözümleyeceği konusunda yanıtlar vereceğiz. Öncelikle terim olarak detaylandıralım.

Başlıklar

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı; Bir işletme veya organizasyonun kendini ifade ettiği dijital varlıktır. İşletmenizin varlığını, marka imajınıza, karakterinize ve iletişim biçiminize uygun bir şekilde tasarımsal açıdan estetik dokunuşlarla benzersiz bir görünüm ile yansıtmalısınız. Yani diğer bir yorum ise; tasarımsal açıdan işletmenizi yansıtacak, faaliyet alanlarını güçlü gösterecek ve marka imajınıza estetik bir hava katacak şekilde olmalıdır. Web tasarımı teknik bir ifade ile, tasarım çalışmalarının yazılım ile bir arada kullanılarak çıktı alınmasıdır. Burada iki teknik terim devreye girer. Frontend (önyüz) ve Backend (arkayüz) şeklinde tanımlanır.

Frontend kısmında tasarımsal çalışmalar yapılır ve backend kısmında bu tasarım kodlama ile uyarlanır. Sonucunda web tasarımı faaliyeti ile web sayfası ortaya çıkar. Günümüz trendlerine uygun olabilmesi için UX ve UI gibi önem arz eden durumlar mevcuttur. User Experience yani Kullanıcı Deneyimi kısmında, web sayfanıza giren ziyaretçilerinizin alacağı aksiyonlar tasarımsal noktada planlanır ve tıklanabilir öğeler bu deneyimlemeye göre çalışılır. User Interface ise Kullanıcı Arayüzü demektir. Bu da tasarım içerisindeki düzenin ve hareketin alanlarının belirlenmesi ve tıklanabilir öğelerin konumlandırılması sürecidir.

 

İyi bir Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle işletmenizi veya organizasyonunuzu yansıtmayan bir web tasarımı size fayda sağlamayacaktır. Bu sebeple web sayfanız tamamiyle işinizi yansıtmalı, anlatmalı ve hikayesel bir düzen içinde olmalıdır. İnsanlar hikayeyi satın alırlar. Bu nedenle hizmetlerinizi ve kendinizi ifade ederken hikayeleştirilmiş ve estetik bir anlayış ile bütünleşmiş web sayfanız size itibar katacağı gibi, potansiyel müşterilerinizi de size getirir. Bir web sayfası, tasarımsal açıdan harika göründüğü için değil, işletmenizi iyi yansıtacak ve kullanıcı deneyimini yüksek seviyede tutacak şekilde varlığını ortaya koymalıdır. Günümüz dijital dünyasında inanılmaz çoğunlukta web sayfası tasarlayan freelancer ve firmalar bulunmaktadır. Ancak bu herkesin bu işin felsefesini anlayacak şekilde yapacağı anlamına gelmez. Bu sebeple de fiyatlar üzerinde ciddi farklılıklar gösteren rakamlar konuşulmaktadır.

 

 

web tasarımı
Web Tasarımı

 

İşletmenizi Anlatan Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Öncelikle marka imajınız baz alınmalıdır. Logonuzun görünümü ve renkleri esas alınmalıdır. Logonuzda ve marka kimliğinizde kullanılan renkler doğrudan tercih edilmeli ve mecbur kalmadıkça farklı renkler tercih edilmemelidir.

Rastgele bir font seçmekten uzak durun. Marka kimliğinize ait font kullanımı, marka kimliğiniz ile bütün olduğunuzu gösterdiği gibi, kurumsal duruşunuzu da daha kararlı gösterir. Bu sayede sayfanıza giren ziyaretçiler ne kadar profesyonel bir işletme olduğunuz algısına kapılacaktır. Bu bir nedendir. Ancak bir neden tüm nedenlerle eş değere sahiptir.

Web sayfanız Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi bütünlüğüne uygun şekilde ve işletme hikayenizi yansıtacak düzende tasarlanmalıdır. Tıklanabilir öğeler birbirine yakın olmamalı ve potansiyel müşteriler elde edilecek şekilde konumlandırılmalıdır.

Çok fazla metin kullanılmamalı ve görsel kalitesi zayıf görseller tercih edilmemelidir. Eğer imkanlar el veriyorsa kesinlikle işletmeniz içerisinden yüksek kaliteli görseller tercih edilmeli, markanızı yansıtan görseller ile web sayfanız tasarlanmalıdır. İnsanlar aşırı metinler okumayı sevmezler. Daha çok slogan vurgulu metinler, görsellerin kalitesi ve kullanıcı deneyimini benzersiz kılan aksiyonlar dikkatini çeker.

Çok fazla menü bağlantıları kullanmamaya özen gösterin. Fazla menü bağlantısı olan sayfalar, işletmenizi tanımaya çalışan kitlenizin kafasını karıştırır ve sayfa içerisinde kaybolmalarına neden olur. Bu sebeple, sayfanızdan çıkışlarına sebep olabilir. Basit yerleşimler ile web sayfanız üzerinde işletmenizi ve işinizi anlatmanız her zaman daha etkili bir yoldur.

İddialı söylemlerden uzak durun. Sayfanıza giren insanlar, işletmenizin kapısından girmiş gibi olurlar. İşletmenize girmiş olan insanlara, düzenli ve kafalarının karışmayacağı bir düzen göstermek istersiniz değil mi? Samimi bir dil kullanmak ve kendinizi mütevazi ifade etmek potansiyel müşterilerinizin gözünde itibarınızı yükseltir. Bu sayede markalama da yapmış olursunuz.

İşinizi ve yaptıklarınızı net ifade etmeye özen gösterin. Zengin öğelerle destekleyin. Örneğin bir tanıtım filmi veya müşteri yorumları ile sayfanızı hareketli tutun. İnteraktif sayfalar, işletmenizin canlı olduğuna dair izlenim verir.

Web sayfanız muhakkak tüm tarayıcılarla uyumlu çalışmalıdır. Mobil arayüze uygun ve mobil deneyimi hızlı sonuçlar verebilecek şekilde olmalıdır. Mobil ve masaüstü tarayıcı arasında ciddi farklar olmamalıdır.

Bir Ajans veya Profesyonel üzerinden Web Sayfası Yaptırmak

Bir ajans veya profesyonel ile çalışacağınız zaman web tasarımı sürecinde belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar sırasıyla, doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlandığında, işletmenizin varlığı yüksek kalitede ortaya çıkacak ve web sayfanız o denli kaliteli olacaktır. İşte çalışma sürecinde izlenen aşamalar;

 • Çalışmanın türü ve amaçları belirlenir.
 • Brief soruları yanıtlanır ve tarafınızdan talep edilen içerikler eksiksiz profesyonel ajansa teslim edilir.
 • Teslim edilen brief değerlendirilir. İşletmenin varlığına ve kitlesine uygun şablon düzeni oluşturulur.
 • Sunucu ve Domain satın almaları tamamlanır. Domain sunucuya bağlanır ve sayfanın yayınlanması için ortam oluşturulur.
 • Grafik veya görseller belirlenir. Belirlenen grafikler veya görseller oluşturulan şablon üzerinde konumlandırılır.
 • Oluşturulacak sayfalar belirlenir. Şablon üzerinde sanatsal ve estetik duruşları konumlandırılır.
 • Tasarım çalışmaları yapılır ve altyapı üzerinde kodlamalar ile işlenir.
 • Belirlenmiş plan dahilinde kullanıcı arayüzü tasarlanır.
 • Tasarlanan kullanıcı arayüzü altyapı üzerinde işlenir.
 • Kullanıcı arayüzü tamamlandıktan sonra Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi için belirli konumlandırma çalışmaları yapılır.
 • Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi aynı anda gözden geçirilir ve marka imajına uygun revizeleri gerçekleştirilir.
 • Hikayeleştirme gerekiyorsa, bu süreç çalışma üzerinde uygulanır.
 • Belirlenmiş modüller varsa uygulanır ve modüllerin testi gerçekleştirilir.
 • Güvenlik geliştirmeleri yapılır ve SSL sertifikası kurulur.
 • Hız ve optimizasyon çalışmaları yapılır. Belirli hız testlerine tutulur.
 • CDN bağlantısı gerçekleştirilir. Web sayfasının tüm dünya ülkelerinde hızlı yanıt vermesi sağlanır. (CDN; içerik dağıtım ağı demektir. Sayfanıza ABD’den giren ziyaretçi de 1 saniye içerisinde bağlanabilmelidir.)
 • Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) için iç optimizasyon gerçekleştirilir ve tamamlanır. Bu sayede içerikleriniz Google’da daha hızlı gösterilir ve daha çok trafik çekilmesi sağlanır.

 

 

 

Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımı Fiyatları

 

E-ticaret Web Sayfası ile Kurumsal Web Sayfası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bu iki kategori, işinize göre tanım içerir. Eğer web sayfanız üzerinden satış yapmak istiyorsanız e-ticaret web sayfasına sahip olmanız gerekmektedir. Çevrimiçi altyapılara ihtiyacınız olacaktır. Bu altyapılar; müşteri kaydı, çevrimiçi ödeme ve sipariş takibi gibi sıralanmaktadır. E-ticaret sitesi kapsamlı bir çalışmadır. Ürünlerinizin yüklenmesi, listelenmesi ve satışa hazır bir şekilde yayınlanması gibi temel süreçleri içermektedir. Bununla birlikte satışının gerçekleştirilmesi için sanal pos sistemlerinin kurulması, müşterinin sürekli bilgilendirilmesi için sipariş aksiyonlarının e-posta veya sms yoluyla bilgilendirilmesi gibi detaylı altyapılara da ihtiyaç duymaktadır. Günümüzde basit gibi görünse de, göründüğü gibi basit değildir. Arka tarafta pek çok parametreleri içermektedir. Bu parametreler ön kısımdan çok arka kısımı ilgilendirmektedir. Doğrudan etkileşim olduğundan e-ticaret sayfası kapsamlı bir iştir. E-ticaret sayfası özetle satış yapmak isteyen işletmeler için vazgeçilmezdir.

Kurumsal web sayfası ise işletmenin sadece seslendiği ve kendini ifade ettiği bir kategoridir. İşletmeler genelde kurumsal web sayfası sayesinde marka imajını konuşturur, marka itibarını yükseltir ve potansiyel kitlesine işini anlatmakla kalır. Tanınırlık, itibar ve işletmenin varlığını ifade etmesi için idealdir. Eğer web sayfası üzerinden satış yapma gayesi yoksa kurumsal web sayfası yaptırmak gayet idealdir.

Web Tasarımı Fiyatları Nedir? Web Tasarımı Teklifi Nasıl Alınır?

Artık dijital dünyada herkes web tasarımı yapar olmuş durumda. Bu durumdan dolayı web tasarımı fiyatları ciddi farklılıklar göstermektedir. Profesyonel ve deneyimli bir ajansın verdiği fiyat ile 1-3 yıllık web tasarımı yapan bir freelancer’ın verdiği fiyatlar arasında ciddi farklılıklar olmaktadır. Ancak iyi bir web tasarımı fiyatı çok ucuz değildir. Çünkü bu işin doğru bir şekilde çözümlenmesi sürecinde satın almalar ve maliyetlenmeler olmaktadır. Bu maliyetlenmeler genelde dolar bazlıdır. Lisans satın almaları gibi çeşitlendirilebilir. Sunucu, Domain ve E-posta hizmeti buna bir örnektir. Gelin iki alt başlıkta tahmini fiyatları inceleyelim.

Freelancer Web Tasarımı Fiyatları
 • 1-3 yıllık deneyime sahip bir Freelancer; 7500 TL ile 10.000 TL arasında fiyat teklifi sunabilir.
 • 4-6 yıllık deneyime sahip bir Freelancer; 10.000 TL ile 15.000 TL arasında fiyat teklifi sunabilir.
 • 7 yıl ve üzeri deneyime sahip bir Freelancer; 25.000 TL ve üzeri fiyat teklifi sunabilir.
Profesyonel Ajansların Web Tasarımı Fiyatları
 • 1-3 yıllık deneyimli bir reklam ajansı; 15.000 TL ile 25.000 TL arasında bir fiyat teklifi sunabilir.
 • 4-6 yıllık deneyimli bir reklam ajansı; 30.000 TL ile 60.000 TL arasında bir fiyat teklifi sunabilir.
 • 7 yıl ve üzeri ödüllü ve güçlü referanslara sahip bir reklam ajansı; 70.000 TL ve üzeri fiyat teklifi sunabilir.

Tabi bu fiyatlar güncel piyasa koşullarına, ajans veya freelancer’ın yeteneğine, referans çalışmalara göre değişkenlik göstermektedir. Kıdemli ve ödüllü isimler genelde diğerlerine göre daha farklı fiyat teklifleri sunabilirler. Bunun nedeni; yaptıkları işi kanıtlamış ve piyasada güven edinmiş olmalıdır. Bu güveni yaptıkları çalışmalar, referanslar ve ödüller ile desteklemektedirler. Ucuz işçilik tercih etmekten ise, işletmenin varlığını güvende tutmak ve doğru bir hizmet deneyimi yaşamak için güvenilir isimler ile çalışmak çok daha önemlidir.

Bizim Teklifimizi İnceleyin.

BrandEnn olarak yaklaşık 2012 yılından bu yana web tasarımı alanında profesyonel destek veriyoruz. Uzman ve ödüllü ekibimiz ile pek çok işletmenin web sayfasını tasarlayarak dijital varlıklarını ortaya koyduk. Basit, minimal ve kreatif üçlüsünü kullanarak, zengin deneyime sahip, güvenlik düzeyi yüksek web sayfaları oluşturuyoruz. Bizimle çalışan müşterilerin en büyük kazanımı, benzersiz bir web sayfasına sahip olmalarıyla birlikte, güvenilir ve marka imajlarına uygun bir çalışmaya sahip olmalarıdır. Dilerseniz web tasarımı alanında ne tür çalışma anlayışına sahip olduğumuzu öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

WhatsApp’dan yazın.

Müşterilerimizi inceleyin.

Daha fazla insana ilham olun.

Teklif isteyin.