sosyal medya ajansı

Sosyal Medya Ajansı Nasıl Çalışır?

Birçok işletme, günümüzde sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel yardım almak istiyor. Bu ihtiyacın artmasıyla birlikte sosyal medya ajansları da çözüm üretmeye odaklanmış durumda. Bir işletme olarak sosyal medya ajansınızı seçerken dikkate almanız gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu maddeleri detaylı olarak açıklamaya çalışacağız ve sosyal medya ajansının çalışma anlayışını sizlere detaylandıracağız.

Pazarlama süreçleri sürekli değişim halindeyken, dijital pazarlama alanında sosyal medyanın rolü her geçen gün önem kazanıyor. Durum böyle olunca, işletmeler de bu alanda uzmanlık sahibi kişilerden destek alma ihtiyacı hissediyorlar. Sosyal medyanın en büyük avantajları arasında verilerin okunabilir, ölçülebilir ve hedeflerin daha net belirlenebilir olması yer almaktadır. İnsanlar artık işletmelerin web sitelerini ziyaret etmek yerine, sosyal ağlar üzerinden araştırıyor ve bilgi topluyor.

Bu durumun başlıca nedenlerinden biri, sosyal medyanın hızlı bilgi aktarabilmesidir. İnsanlar hizmet alacakları işletmenin sosyal ağ profillerini kontrol ediyor ve takipçi sayısına bakarak karar veriyorlar. Dolayısıyla işletmeler, sosyal ağlarda nasıl bir varlık gösterebileceklerini ve kendi hikayelerini nasıl anlatabileceklerini düşünerek sosyal medya ajanslarından yardım alıyorlar.

Sosyal medya ajansları, işletmelerin sosyal ağ performansını değerlendirirken çok sayıda kritere bakıyorlar. Bu analizler sonucunda bir strateji belirleyerek ilerlemeyi planlıyorlar. Bazı sosyal medya ajansları müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun hizmet paketleri sunarken, bazıları da genel bir yaklaşım benimsiyor. İşletmeler ise kendilerine en uygun modeli seçerek, sosyal medya platformlarındaki varlıklarını en iyi şekilde sergilemeye odaklanıyor.

Sosyal Medya Ajansları
Sosyal Medya Ajansları

Sosyal Medya Ajansıyla Çalışmanın Avantajları

Her geçen gün geleneksel medyanın öneminin azaldığı bir dünya ile karşı karşıyayız. Bu durum, geleneksel pazarlama tekniklerine bağlı olanları rahatsız etse de,  sosyal medya gerçeğini inkar edemezler. İnsanlar zamanlarının %40’ını sosyal medya platformlarında geçiriyorlar. Şu anda dünyada 2 milyardan fazla aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu düşünürsek, devasa bir kitle ve büyük potansiyel sunuyor. Instagram ve Tiktok en çok tercih edilen platformlar arasında. Hedef kitleniz ve potansiyel müşterileriniz Instagram’da vakit geçirirken, işletmenizin onlara hitap etmesi sizce de iyi olmaz mı?

Bir işletme sahibiyseniz, markalaşmak veya markanızı genişletmek istiyorsanız, sosyal medya varlığınızı düzgün bir şekilde sergilemelisiniz. Aksi halde rakiplerinizin gerisinde kalır ve her geçen gün işletmenizin varlığına ve itibarına zarar vermiş olursunuz. Sosyal medyada aktif olmanız sayesinde, müşterilerinizden işletmeniz hakkında anlık geri bildirimler alabilir ve markanızın konuşulmasını sağlayabilirsiniz. Bu faktörleri dikkate alan sosyal medya ajansınızı belirlemeniz gerekiyor.

Sosyal medya ajansıyla işbirliği yapmanın getireceği avantaj; işletmenizin sosyal medya varlığının profesyoneller tarafından yönetilmesidir. Sosyal medya uzmanları, işletmenizi tanırken çeşitli kavramlar belirler ve marka dili ve markalaşma yoluyla hedef kitlenize hitap ederler. Böylece insanlar sizin var olduğunuzu öğrenir ve işletmeniz hakkında fikir sahibi olurlar. Dahası, bazı içerikler ilgilerini çekerse size mesaj atabilir veya sizi takip etmeye başlayabilirler. Sizi takip eden bir kişi aynı zamanda potansiyel bir müşteridir.

Sosyal Medya Ajansı
Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya Ajansı, İşletmenizin Stratejisini Belirlemeli

Bir işletme sosyal medyada yer almayı planladığında, hangi platformda daha etkin olacağına veya hangisini kullanacağına karar vermelidir. Sunulan ürün veya hizmetin hangi demografiye en iyi hitap edeceğini anlamalı ve bu bilgi doğrultusunda hareket etmelidir. Bu tür bir kararı alırken, bir sosyal medya ajansının profesyonel yardımından faydalanmalıdır.

Sosyal Medya Varlığınızı İlgili Kitleyle Eşleştirin

Birçok işletme acemi hareket edebilir. Yani, takipçi satın alma yoluna gidebilirler ve büyük bir takipçi sayısının kullanıcıları ikna etmek için yeterli olacağını düşünebilirler. Ancak bu tamamen yanlıştır. 100K takipçiniz olduğunu varsayalım ancak hesabınızda herhangi bir etkileşim yok. Beğeni sayısı 20’yi bile aşmıyor ve yorumlar sadece 1-2 adet. Bu durum sizce inandırıcı mı? Takipçi sayısının aslında çok fazla önemi yoktur. İnsanlar, ticari işletmenizin sunduğu hizmetlere ya da satışa sunduğunuz ürünlere odaklanır. Bu nedenle, hizmetiniz veya ürününüz, işletmenizin marka kimliğiyle uyumlu bir şekilde sunulmalı ve kullanıcılara hitap etmelidir. Doğru kitleye ulaşmak amacıyla, işletmenizin karakterine uygun bir dilde görsel veya video kampanyalarınızı hazırlamalı ve kitlenizin en aktif olduğu zamanlarda yayınlanmasını sağlamalısınız.

Takipçilerinizle İlişki Kurun

Şirketler, sosyal medyada yer almalı ve bu sayede sürekli büyümeye odaklanmalıdır. Bir müşteri, işletmenizi takip etmeye başladığında, satın alma sürecinde size daha fazla güven duyar. Bu, olumlu bir hissiyat yaratır.

Instagram Yönetimi
Instagram Yönetimi

Kitlenize Özgün ve Yaratıcı İçeriklerle Hitap Edin

Rakiplerinizden ayrışmanız ve içeriklerinizin her yönüyle üstün kaliteye sahip olması gerektiğini öncelik edinmelisiniz. Sadece bir fotoğraf paylaşmak ya da bir görselin üzerine çok sayıda metin eklemek doğru yaklaşım değildir. Özgün içerik felsefesi her durumda avantaj sağlar. “İçerik kraldır” ifadesi burada da geçerliliğini korur. Sürekli olarak işletmenizin sunduğu hizmetler veya ürünlerle ilgili içerikler yayınlamaktan kaçının, çünkü bu insanların sizden uzaklaşmasına ve işletmenize olan ilgisini kaybetmesine yol açar. Hizmetlerinizle ilgili önemli ayrıntılara dair kampanyalar oluşturabilir veya bilgilendirici ve dikkat çeken detaylara odaklanabilirsiniz. Sonuç olarak; özgün içerik yaklaşımını benimser ve bunun üzerinde durursanız, kullanıcılara benzersiz bir deneyim sunmuş olursunuz.

Sosyal Medya Ajansı Hizmetlerinden Yararlanın

Sosyal medya yönetimi, profesyonel bir işleyişe sahip olmalı ve bu konuda uzman kişilerce yürütülmelidir. Bu durumda bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız gerekir. İşletmenizin imajını en uygun biçimde temsil edecek deneyimli ajanslarla işbirliği yapmak sizin için doğru bir seçim olabilir. İşletmenizin etkileşime gireceği alanlarda amatörlük veya hata kabul edilemez, çünkü marka itibarının ve markalaşma sürecinin tutarlı bir şekilde sürdürülmesi gerekmektedir. Sosyal medya ajanslarına ne tür hizmetler beklediğinizi belirtirken, işletmeniz hakkında mümkün olduğunca çok bilgi paylaşın.

Sosyal medya ajansları, hesaplarınızı kendi işleri gibi yönetirler, en ince ayrıntısına kadar titizlikle çalışırlar. Gönderi planlaması yaparken, markanızı en iyi şekilde temsil etmeyi amaçlar ve analizlerini buna göre gerçekleştirirler. Sosyal medya ajanslarıyla çalışmayı düşündüğünüzde farklı fiyatlandırma seçenekleriyle karşılaşabilirsiniz. Bazıları standart bir hizmet modeli sunarken, bazıları size özel bir hizmet paketi hazırlayabilirler. Eğer fiyatlandırma hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sosyal medya yönetimi fiyatları konusundaki içeriğimize bakabilirsiniz. Sosyal medya yönetimi hizmetine dair profesyonel yardım almak istiyorsanız, teklif formu aracılığıyla bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Temsilcimiz Elif ile bir görüşme başlatın

Müşterilerimizin görüşlerini inceleyin

BrandEnn, yaptığı işin üzerinde baştan sona en ince ayrıntısına kadar başarılı bir şekilde sonuçlanması için elinden gelen tüm gayreti göstermektedir. Profesyonel çalışmalarıyla farklı ve düşündürücü yanlarını görebilirsiniz. 2012 yılında Yeşilay’ın tüm web sitelerini başarılı bir şekilde en kısa zamanda kurmuş ve Yeşilay’a teslim etmiştir. Çalışmalarını ve çalışma performanslarını takdir ediyorum.

abdurrahman çınar
Abdurrahman Çınar
Türkiye Yeşilay Cemiyeti - Yönetim Kurulu Özel Kalem Müdürü

BrandEnn, Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün önderliğinde düzenlenen, üniversitenin en büyük kariyer etkinliliği olan IMIS’16 nın en büyük imaj yaratıcısıdır. Profesyonel bir ekibe sahip olan BrandEnn en küçük detayları atlamadan her şeyin, bütünüyle mükemmele ulaşmasını sağladı. BrandEnn kulübümüzü çok farklı bir boyuta taşıyıp ufkumuzu genişletti. Etkinliğimiz BrandEnn’in desteğiyle başarıya ulaşmış ve çok daha iyi seviyelere gelmiştir.

selin dayanır
Selin Dayanır
Senior Finance Manager at Procter & Gamble

IES’in (Industrial Engineering Society – Sabancı Üniversitesi) internet sitesi ve afiş çalışmaları başta olmak üzere daha birçok konuda yardım aldık. BrandEnn işini oldukça ciddiye alan ve en iyisini ortaya koyabilmek için kendinden fedakarlık yapmaktan ödün vermeyen bir isim. Bize tamamen profesyonel bir deneyim yaşattılar. Çalışmalarındaki detaycı ve titiz davranışları bizi çok memnun etti. Daha iyi bir ekip ile çalışabileceğimizi düşünmüyorum.

selen değirmenci
Selen Değirmenci
Head of Social Commerce & Ice Cream Next at Unilever

BrandEnn ile çalışmak, iş dünyasında yan yana getirmesi oldukça zor olan profesyonellik ve samimiyet kavramlarını gerçek anlamda bir arada yaşamaktır. Ayrıca BrandEnn daima yaratıcı fikirleriyle ufkumuzu genişleten projeler de ortaya koymaktadır. Yaptığımız işbirliğinde ortaya çıkan harika fikirler, tasarımlar ve keyifli çalışma süreci için kendilerine tekrardan teşekkür ederim.

mehmet akercan
Mehmet Akercan
Senior Category Specialist - FMCG at Trendyol Group

Teklif isteyin