Kurumsal Kimlik Çalışması İşletmeye Faydaları Nedir?

Haberler
kurumsal kimlik

Kurumsal Kimlik Çalışması günümüz koşullarında önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. İşletmeler kurumsal kimlikleriyle benzersizlik kazanırken, marka olma yolunda büyük bir adım atarlar. Kurumsal Kimlik çalışmasının işletmeye faydaları nedir? Hedeflediği kitleler üzerinde ne tür izler bırakır? Bu soruları en yalın haliyle yanıtlayalım istiyoruz. Öncelikle Kurumsal Kimlik bir işletmenin bel kemiğidir. İşletmenin dışa yansıyan yüzü ve son kullanıcıya kendini ifade etme biçimidir.

Kimileri yalnızca logo tasarımımız olsun yeterli dediğinde aslında çok şey kaybettiklerinin farkında değillerdir. Çünkü işletmeyi yalnızca logo anlatmayacağı gibi, logoyu destekleyen materyallerde olmadığı sürece hedef kitleyle tam anlamıyla iletişim kurulmaz. Önemli olan hedeflenen kitleyle doğru iletişimi kurmaktır. Böylece pazarlanması planlanan ürün veya hizmet doğru yansımayla daha kabul edilebilir bir hal alacaktır.

Peki, Kurumsal Kimlik tasarımının işletmeye ne gibi faydaları vardır? Öncelikle marka olmanın temel adımıdır. İşletmenizin marka yolculuğunu başlatmak istiyorsanız, marka tasarımının ana parçası olan kurumsal kimlik çalışması ile, işletmenizi anlatan yönleriyle tasarlatmanız gerekir. İşletmenizin vizyonunu, misyonunu ve karakterini yansıtacak şekilde tasarım çizgisine sahip olmalı ve marka hikayenizi destekleyecek nitelikte bir tasarım gücü olmalıdır. Tüm bunların hepsi doğru planlandığında, hedef kitlenizin algısında vermek istediğiniz izlenimi kolayca yaratabilir ve satın alma noktasında hızlı ikna olmasına neden olabilirsiniz.

Bir kurumsal kimlik çalışması, yalnızca logo, kartvizit ve antetli kâğıt tasarımından ibaret değildir. Çoğu ajans bu şekilde ilerlemekte ve böyle bir hizmetle işin detayını sınırlandırmaktadır. Biz kurumsal kimlik tasarımı yaparken, önce işletmenin misyon ve vizyonunu yansıtacak bir değer ortaya koymaya odaklanıyoruz. Bunu yaparken işletmenin bu değerlerine uygun bir marka hikayesi yazıyoruz ve sloganını da tam bu noktada çıkarıyoruz.

Bu iki önemli aşama gerçekleştikten sonra marka karakterini belirliyor ve markanın duracağı konum ile verdiği vaadleri oluşturuyoruz. Sürecin sonunda arkaplanda çalışılmış bu materyalleri destekleyecek güçlü bir tasarım çalışması yapıyor ve işletmenin bu değerlerine uygun bir kurumsal kimlik tasarlıyoruz. İşletme için bir çizgi belirliyor ve böylece markalaşma sürecinde en büyük katkıyı sağlıyoruz.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında neler var?

Elbette önemli sorulardan biri de bu. Kapsamlı bir kurumsal kimlik çalışması işletmeye farkındalık ve farklılık kazandırır. Bu işletmenin ne kadar güçlü durduğunu gösterir. Biz kurumsal kimlik tasarımı çalışmasında, önce işletmenin vizyon, misyon ve pazardaki yerini analiz ediyoruz. Analiz sonrası, marka hikayesini yazıyor ve sloganını oluşturuyoruz. İkinci adımda marka karakterini, konumunu ve vaadini oluşturuyoruz.

Tüm bu değerler oluşturulduktan sonra bu değerleri yansıtacak güçlü bir logo tasarımı ve işletme çizgisini anlatan dekoratif anlayışla işletmenin rengini belirliyoruz. Kartvizit tasarımından tutun, antetli grubu ve işletmenin kendine has materyallerini, işletmenin çizgisine uygun tasarlıyoruz. Günün sonunda Kurumsal Kimlik Kılavuzunu çıkartıyor ve işletmenin kurumsal kimlik materyallerini titizlikle tamamlayıp, ayrı ayrı klasörler halinde basıma hazır bir şekilde teslim ediyoruz. Bu süreci baştan sona yaklaşık 14 – 20 gün arasında tamamlıyoruz.

Kurumsal Kimlik Tasarımı ile Marka Tasarımı arasındaki bağ nedir?

Kurumsal Kimlik Tasarımı, marka tasarımının temel parçasıdır. Bir işletmenin, işletmeyi anlatan kurumsal kimliği olmaz ise, marka olması ve markalaşması da söz konusu olmayacaktır. Çünkü temel yapı olmadan, markalaşma süreci değerlendirilemez. Marka tasarımı, kurumsal kimliği içine alan genel bir yapıdır. Bu yapının içinde bilboard tasarımları, imaj filmleri ve birçok kreatif kampanya çalışmaları da dahildir. Ancak işletmenin karakteri ve imajını yansıtan çizgisi olmadan marka bilinirliği elde etmesi zordur. Temelde yapılan bu çalışma, marka bilinirliğini de etkilemektedir.

Örnek vermek gerekirse;

Suudi Arabistan’da bulunan balık restaurantı Alkarkand Restaurant ile çalışma fırsatı yakalamıştık. Alkarkand Restaurant’ın önce ki işletme imajına baktığımızda çok zayıf ve müşterilerine yansıtmak istediğinden fazlasıyla bağımsız olduğunu görmüştük. Bu değerlendirmeler üzerine Alkarkand Restaurant için kurumsal kimlik tasarımı sürecini başlatmamız gerekiyordu. Anlaşma sonrası, Alkarkand Restaurant’a bu konuda çalışma yapmaya başladık. Sonuç; aşağıda göründüğü gibidir.

alkarkand restaurant kurumsal kimlik

Alkarkand Restaurant için yaptığımız çalışmayı detaylı incelemek için buraya tıklayınız.

Bir diğer örnek ise, Gemlik’te bulunan ve zeytini ile meşhur olan Rem Zeytin’e ait. Kendileri bize ulaştığında sadece web sayfası yaptırmak istediklerini belirtmişlerdi. Ancak işletmeyi genel olarak inceleyip, analiz ettiğimizde web sayfasından çok daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu gördük. Çünkü işletme ile ilgili brief önümüze geldiğinde, logosunun hiçbir şekilde işletme değerlerini yansıtmadığını gördük.

Ayrıca güvenden uzak renklere sahip olduğunu ve ambalaj tasarımlarına baktığımızda satın almayı zorlaştırdığını değerlendirdik. Tüm bunların hepsini kendilerine raporladıktan sonra işletme bize hak vererek komple bir çalışma yapılmasını talep etti. Bizlerde Rem Zeytin’i baştan sona yenileyerek, işletme değerlerini yansıtan bir imaj çalışması yaptık. Kurumsal kimlik tasarımından, web sayfasına, ambalaj tasarımlarına kadar pek çok süreci tamamladık.

Rem Zeytin’in bu yeniliği pek çok rakip firmaların kulağına da gitti. Kendi alanında oldukça konuşuldu. Bu izlenim işletmenin yeniliklere açık olduğunu, müşterilerini önemsediğini ve müşterileri üzerinde değer yaratma konusunda kararlı olduğunu gösterdi.

rem zeytin kurumsal kimlik
rem zeytin ambalaj tasarımı
rem zeytin ambalaj tasarımı

Rem Zeytin için yaptığımız çalışmayı detaylı incelemek için buraya tıklayınız.

Kurumsal Kimlik Çalışması Sürecimizi Öğrenin.

Tüm bu süreçlerin işletmeye faydası nedir?

İşletmenizin kurumsal kimlik tasarımı, doğru planlama ve dikkatli çalışma ile tamamlandığında, işletmenizin vizyonu ve misyonu daha net yansır. Bununla birlikte işletmenizin değerlerini, çalışma anlayışını ve pazarlama stratejilerini daha kolay aktarabilirsiniz. Marka bilinirliği elde etmede en temel nedendir. İnsanları satın almaya ikna etmek için fazla efor sarf etmezsiniz. Çünkü güven veren imajınız ve kurumsal kimliğinize ait materyalleriniz ile insanların zihninde daha hızlı kabul edilirsiniz. İnsan algısı temelde ilk görsel deneyim sonucu elde ettiği verilerle ikna olur.

Eğer görsel; insan zihninde kabul edilebilir, güven veren ve prestijli algısı yaratırsa, pozitif etkiyle tarafınıza olumlu sonuçlar sağlar. Böylece insanların algısında daha güvenilir ve kabul edilebilir bir imaja sahip olursunuz. Bu da tüm stratejilerinize yansıyacağı gibi işletmenizin pazardaki konumunu daha ileri seviyelere taşıyacak demektir. Bu nedenle kurumsal kimlik tasarımı işletme için ana nedenlerden biridir. İşletmenin çıkarlarını korumak ve arttırmak amacıyla gerekli bir çalışmadır. Peki bu tür bir çalışmanın fiyatları nedir? sorusunun yanıtını almak istiyorsanız şimdi kurumsal kimlik fiyatı başlığına tıklayın ve ilham veren ayrıntıları inceleyin.

WhatsApp’dan yazın.

Müşterilerimizi inceleyin.

Daha fazla insana ilham olun.

Teklif isteyin.