kurumsal kimlik çalışması

İşletme İçin Kurumsal Kimlik Çalışmasının Avantajları Nelerdir?

Günümüz şartlarında kurumsal kimlik çalışması, işletmeler için ciddi öneme sahiptir. İşletmeler kurumsal kimlik çalışması sayesinde kendilerine özgü bir imaja sahip olur ve markalaşma sürecinde önemli bir ilerleme kaydeder. Kurumsal kimlik çalışmasının işletme için faydaları nelerdir? Kurumsal kimlik çalışması tüketici üzerinde ne gibi etki yaratır? bu sorulara en basit anlatımla yanıt vermeye hazırız. Kurumsal kimlik, bir işletmenin bel kemiğidir. İşletmenin yansıyan yüzü ve kendini ifade etme biçimidir. Şimdi kurumsal kimlik çalışması ile ilgili ayrıntılara göz atalım.

Bazı işletme sahipleri sadece logo tasarımının yeterli olduğunu düşünmektedir. Aslında çok fazla fırsatı kaçırdıklarının farkında değildir. Bir işletmeyi yalnızca logo tasarımı anlatamaz. Bu yeterli değildir. Bir işletmenin logosunu tamamlayacak materyaller olmadan tüketici ile sağlıklı iletişim kurulamaz. Bu durum işletmenin etkin büyümesine de katkı sağlamaz. Önemli olan hedef kitleye doğru bir zeminde doğru bir kurumsal kimlik ile ulaşmaktır. Bu sayede ürün veya hizmet daha doğru pazarlanabilir.

TG Technical Group Kurumsal Kimlik
TG Technical Group Kurumsal Kimlik

Peki, kurumsal kimlik tasarımı çalışmasının işletmeye faydaları nelerdir? Her şeyden önce kurumsal kimlik çalışması, markalaşma sürecinin ilk ve en önemli adımıdır. Eğer işletmenizin marka sürecini başlatmak istiyorsanız, marka tasarımının ana bileşeni olan kurumsal kimlik çalışması ile işletmenizin bel kemiğini oluşturmalısınız. İşletmenizin vizyon, misyon ve karakterini yansıtan bir kurumsal kimlik tasarımına sahip olmalı ve marka hikayenizi anlatmalısınız. Tüm bu detaylar doğru planlandığında hedef kitlenizin algısında istediğiniz izlenimi kolaylıkla oluşturabilir ve satın alma sürecinde hızlı karar vermesine yardımcı olursunuz.

Ahu Birol Kurumsal Kimlik
Ahu Birol Kurumsal Kimlik

Kurumsal kimlik tasarımı oluşturma sürecinde yalnızca logo, kartvizit ve antetli tasarımı yer almamaktadır. Pek çok ajans detaylı bir kurumsal kimlik tasarımı çalışması sunmayabilir. BrandEnn olarak kapsamlı kurumsal kimlik çalışması sunmak temel önceliğimizdir. Kurumsal kimlik çalışmasında ilk olarak işletmenin misyon ve vizyonunu temsil edecek değerler üzerine yoğunlaşıyoruz. Bu süreçte işletmenin değerlerini yansıtan bir marka hikayesi oluşturuyor ve sloganını belirliyoruz.

Bu iki kritik süreci tamamladıktan sonra marka karakterini oluşturuyor ve marka konumlandırması yapıyoruz. Tüm bu çalışma süreci sonucunda arkaplanda hazırlanan materyalleri destekleyecek bir tasarım anlayışıyla çalışıyor ve işletmenin değerlerini yansıtan tam kapsamlı bir kurumsal kimlik çalışması sunuyoruz.

Kurumsal Kimlik Çalışmasında Neler Var?

Yine pek çok ajans kurumsal kimlik çalışması sürecinde kendi belirlediği strateji ve anlayış ile ilerlemektedir. Ancak geniş kapsamlı bir kurumsal kimlik çalışması işletme için faydalıdır. Bilinirliğini ve kurumsal kararlılığını daha etkin göstermesine yardımcı olur. Bu sayede işletmenin emin ve kararlı duruşu tüketiciye yansır. Kurumsal kimlik tasarımı çalışmasında ilk aşamada işletmenin vizyon, misyon ve sektörel durumunu analiz ederiz. Analiz sonrası marka hikayesini oluşturur ve sloganını belirleriz. İkinci aşamada marka karakterini, konumunu ve imajını tasarlarız.

TG Technical Group Kurumsal Kimlik
TG Technical Group Kurumsal Kimlik

Bu aşamalar sonrasında, yapılan çalışmaları yansıtan etkileyici bir logo tasarlıyor ve işletmenin karakterini yansıtan bir renk çalışması yapıyoruz. Kartvizit tasarımından antetli kağıt seti ve işletmeye özel diğer tüm kurum materyallerini tasarlıyor ve işletmenin marka hikayesine uygun bir dil ile tamamlıyoruz. Bütün bu süreçleri tek bir rehberde topluyor ve işletmeye özel baskı rehberi dahil olmak üzere kurumsal kimlik kılavuzu oluşturuyoruz. Tüm materyalleri basıma hazır biçimde ayrı klasörlerde dosyalıyor ve basitleştiriyoruz. Uzman ekibimizle çalışmayı yaklaşık 14 – 20 iş günü içerisinde tamamlıyoruz.

Hakim Bey Süt Kurumsal Kimlik
Hakim Bey Süt Kurumsal Kimlik

Marka Tasarımı ile Kurumsal Kimlik Tasarımı Arasında Ne Tür Bir İlişki Bulunmaktadır?

Kurumsal kimlik tasarımı, marka tasarımı sürecinin ilk ve önemli temelidir. Bir işletme kendini kurumsal kimliği ile ifade eder. Eğer kurumsal kimliği yoksa marka tasarımı sürecine geçmek imkansızdır. Zira temel eksik olduğunda, markalaşma sürecine geçiş olmaz. Marka tasarımı, kurumsal kimliği kapsayan geniş çaplı süreci ele alır. Bu sürecin içerisinde billboard tasarımları, reklam bannerları, tanıtım filmleri ve çok sayıda yaratıcı kampanyaları yer alır. Ancak işletmenin marka karakterini ve imajını yansıtan bir kurum kimliği olmadan,  marka tasarımı sürecine başlanmaz. Tüm bu süreçler marka bilinirliği sürecini de etkilemektedir.

Bir örnekle açıklamak gerekirse;

Suudi Arabistan’daki Alkarkand Restaurant ile işbirliği yapma şansımız oldu. Alkarkand Restaurant’ın eski işletme profilini incelediğimizde, marka imajının oldukça zayıf ve hedeflediği görüntüden çok daha bağımsız olduğunu fark ettik. Bu gözlemler doğrultusunda, Alkarkand Restaurant için bir kurumsal kimlik tasarlamaya karar verdik. Anlaşmaya takiben, projeye başladık. Çalışmamızın sonucu öncesi ve sonrası şeklinde aşağıda gösterilmiştir.

Alkarkand Restaurant Öncesi ve Sonrası
Alkarkand Restaurant Öncesi ve Sonrası

Alkarkand Restaurant için gerçekleştirdiğimiz kurumsal kimlik çalışmasını ayrıntılı bir şekilde gözden geçirmek isterseniz, lütfen buraya tıklayın.

Gemlik’te konumlanmış ve zeytinleri ile ünlü olan Rem Zeytin örneğini değerlendirelim. İlk başta bize sadece web sitesi oluşturma talepleriyle ulaştılar. Ancak, işletmeyi kapsamlı bir şekilde inceleyip analiz ettiğimizde, ihtiyaçlarının sadece bir web sitesinden çok daha fazla olduğunu anladık. Çünkü şirket hakkında bilgi topladığımızda, mevcut logolarının şirketin değerlerini hiçbir şekilde yansıtmadığını fark ettik.

Ayrıca, renk seçimlerinin güven vermediğini ve ambalaj tasarımlarının satın alma sürecini karmaşıklaştırdığını belirledik. Tüm bu analizlerimizi Rem Zeytin’e aktardıktan sonra, bizimle aynı görüşte olduklarını belirttiler ve genel bir revizyon çalışması yapılmasını istediler. Biz de Rem Zeytin’in tüm yüzünü değiştirerek, şirketin değerlerini yansıtan yeni bir imaj oluşturduk. Kurumsal kimlik tasarımından web sitesine, ambalaj tasarımlarına kadar her adımını tamamladık.

Rem Zeytin’in bu dönüşüm hikayesi pek çok rakip firmaların da dikkatini çekti ve sektöründe büyük ses getirdi. Bu durum, işletmenin yeniliklere açık bir tutuma sahip olduğunu, müşterilerini önemseyerek onlar için değer oluşturmaya kararlı olduğunu ortaya koydu. Tüm detaylar kurumsal kimlik çalışmasının sonucudur.

Rem Zeytin Öncesi ve Sonrası
Rem Zeytin Öncesi ve Sonrası
Rem Zeytin Öncesi ve Sonrası
Rem Zeytin Öncesi ve Sonrası
Rem Zeytin Teneke Zeytin Ambalaj Tasarımı
Rem Zeytin Teneke Zeytin Ambalaj Tasarımı

Kurumsal Kimlik Tasarımı Sürecinin Avantajları Nelerdir?

İşletmenizin kurumsal kimlik çalışmasını doğru planlayıp dikkatli bir şekilde değerlendirdiğinizde, işletmenizin vizyon ve misyonu daha anlaşılır olur. Bu durum, şirketinizin değerlerini, iş yaklaşımını ve pazarlama stratejilerini rahatlıkla ifade etmenize imkan tanır. Kurumsal kimlik tasarımı, marka bilincinin oluşmasında önemli rol oynar. İnsanları satın almaya ikna ederken ekstra çabanın önüne geçer. Çünkü güvenilir marka imajınız ve kurumsal kimlik çalışmanız sayesinde insanların zihninde daha hızlı kabul görürsünüz. İnsan algısı genellikle ilk görsel deneyimi sonuçlar.

turkeyana restaurant logo konsepti
Turkeyana Restaurant Logo Tasarımı

Bir görselin insan zihninde kabul edilebilir, güven verici ve prestijli bir algı oluşturması durumunda, bu sizin lehinize pozitif bir etki yaratır. Böylece insanların zihninde daha güvenilir ve kabul edilebilir bir imaja sahip olursunuz. Bu da sadece tüm stratejilerinize yansımakla kalmaz, aynı zamanda işletmenizin pazar konumunu da ileriye taşır. İşte bu yüzden kurumsal kimlik tasarımı, işletmeler için temel öneme sahiptir ve şirketin çıkarlarını koruma ve artırma amacıyla yapılması gereken bir çalışmadır. Eğer “Kurumsal kimlik tasarımının fiyatı ne kadar?” diye merak ediyorsanız, lütfen ‘kurumsal kimlik fiyatı‘ başlığına tıklayın ve kurumsal kimlik çalışmasıyla ilgili ilham veren detayları keşfedin. Buraya kadar sizlere kurumsal kimlik çalışması hakkında detaylı bilgiler vermiş bulunuyoruz.

Temsilcimiz Elif ile bir görüşme başlatın

Müşterilerimizin görüşlerini inceleyin

BrandEnn, yaptığı işin üzerinde baştan sona en ince ayrıntısına kadar başarılı bir şekilde sonuçlanması için elinden gelen tüm gayreti göstermektedir. Profesyonel çalışmalarıyla farklı ve düşündürücü yanlarını görebilirsiniz. 2012 yılında Yeşilay’ın tüm web sitelerini başarılı bir şekilde en kısa zamanda kurmuş ve Yeşilay’a teslim etmiştir. Çalışmalarını ve çalışma performanslarını takdir ediyorum.

abdurrahman çınar
Abdurrahman Çınar
Türkiye Yeşilay Cemiyeti - Yönetim Kurulu Özel Kalem Müdürü

BrandEnn, Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü’nün önderliğinde düzenlenen, üniversitenin en büyük kariyer etkinliliği olan IMIS’16 nın en büyük imaj yaratıcısıdır. Profesyonel bir ekibe sahip olan BrandEnn en küçük detayları atlamadan her şeyin, bütünüyle mükemmele ulaşmasını sağladı. BrandEnn kulübümüzü çok farklı bir boyuta taşıyıp ufkumuzu genişletti. Etkinliğimiz BrandEnn’in desteğiyle başarıya ulaşmış ve çok daha iyi seviyelere gelmiştir.

selin dayanır
Selin Dayanır
Senior Finance Manager at Procter & Gamble

IES’in (Industrial Engineering Society – Sabancı Üniversitesi) internet sitesi ve afiş çalışmaları başta olmak üzere daha birçok konuda yardım aldık. BrandEnn işini oldukça ciddiye alan ve en iyisini ortaya koyabilmek için kendinden fedakarlık yapmaktan ödün vermeyen bir isim. Bize tamamen profesyonel bir deneyim yaşattılar. Çalışmalarındaki detaycı ve titiz davranışları bizi çok memnun etti. Daha iyi bir ekip ile çalışabileceğimizi düşünmüyorum.

selen değirmenci
Selen Değirmenci
Head of Social Commerce & Ice Cream Next at Unilever

BrandEnn ile çalışmak, iş dünyasında yan yana getirmesi oldukça zor olan profesyonellik ve samimiyet kavramlarını gerçek anlamda bir arada yaşamaktır. Ayrıca BrandEnn daima yaratıcı fikirleriyle ufkumuzu genişleten projeler de ortaya koymaktadır. Yaptığımız işbirliğinde ortaya çıkan harika fikirler, tasarımlar ve keyifli çalışma süreci için kendilerine tekrardan teşekkür ederim.

mehmet akercan
Mehmet Akercan
Senior Category Specialist - FMCG at Trendyol Group

Teklif isteyin