Kurumsal Kimlik Tasarımı Nedir?

Haberler

Tüm işletmelerin ihtiyacı olduğu kurumsal kimlik tasarımı nedir? Gerçekten işletmelere ne gibi faydalar sağlamaktadır? sorularına yanıtlar vereceğiz. Kurumsal Kimlik, bir işletmenin bel kemiğidir. Ana dokusudur. Logo tasarımından tutun, kartvizit tasarımına ve bir çok materyallerinin tasarımıyla sonuçlanan bir süreçtir. Sadece logo tasarımıyla, marka olamayacağınız gibi işletmenizin bel kemiğini iyi oluşturmaz ve imajınızı iyi yansıtmazsanız, kurumsal bir işletme profiline sahip olamazsınız. Bu kadar net bir süreçtir. Kurumsal Kimlik Tasarımı işin ehli profesyonel veya kurumsal kimlik ajansı tarafından ele alınması gereken bir süreçtir. Bu süreç çeşitli aşamalara sahiptir. Bir işletmenin marka imajını, karakterini ve iletişim biçimini ortaya koyar.

Başlıklar

Kurumsal Kimlik Tasarımı Avantajları Nelerdir?

Öncelikle işletmenizin imajı açısından birincil avantaja sahip olursunuz. İnsanlara kendinizi ne kadar etkileyici gösterirseniz, işletme olarak kazanacağınız itibarda bir hayli o kadar etkili olur. İtibarınızı yansıtmanız ile birlikte işletme çizginizi de belli edersiniz. Bu çizgi; potansiyel müşterilerinize ve mevcut hedef kitlenize hitap şeklinizi, yaklaşımınızı ve hizmet veya ürünlerinizin farklı yanlarını göstermekle bütündür. İnsanlara ürün veya hizmetlerinizi pazarlarken, kurumsal kimliğiniz ön planda olur ve satış sürecinizde etkilerini görürsünüz. Çünkü ikna edilebilir yanlarınızı yansıtacağı gibi, algı da güvenilir olduğunuzu gösterirsiniz. Bu durum iletişim sürecinden satın alma sürecine kadar pek çok hususu etkiler. İşletmenizin duruşunu ve marka yolculuğunu başlatmak için birincil adım kurumsal kimlik tasarımı yaptırmanız ve sonrasında markalama süreçlerine göz atmanızdır.

İşletmenizi Farklı Gösterir.

İşletmenizi farklı gösteren bir marka çizginiz olduğunu düşünün. Bu hoşunuza gitmez mi? Misyonunuzu ve değerlerinizi yansıtan bir görünüm, sizi ileriye taşır. İyi tasarlanmış bir logo sizi anlattığı gibi, kurumsal kimlik tasarımı sürecinde tasarlanan kartvizitiniz, antetli kağıdınız veya çantanız gibi pek çok materyalleriniz de sizin kendinize ne kadar değer verdiğinizi ve müşterilerinize karşı ne kadar sorumlu davrandığınızı gösterir.

Kurumsal Kimlik Kılavuzu, İşletmenizin Kitabıdır.

la1ent kurumsal kimlik

İşletmenizin bir kurumsal kitabı olmalıdır. Bu kitap işletmenizin değerlerini, rengini, çizgisini ifade edeceği gibi tüm kurumsal materyallerinizin tasarımlarını ve kullanım kurallarını da içermelidir. Marka olmanın ana maddesidir. Çünkü işletme bütünlüğünüzü sağlamak için buna ihtiyacınız vardır. Bu bütünlük sayesinde pazarlama stratejilerinizi ve yol haritanızı çıkartırsınız.

Farklı farklı yazı fontları ile broşür, reklam kampanyası hazırlamak yerine işletmenizin çizgisini ve değerlerini yansıtan tanımlanmış bir font ile yola çıkmanız kararlılığınızı ve çizginizin dışında hareket etmediğinizi gösterir. Bu da profesyonel izlenim vereceği gibi istikrarlı yapınızı koruduğunuzu da yansıtır. Böylece pazarlama süreçlerinde daha emin adımlarla, daha sağlıklı kampanyalara imkan tanırsınız. Sonucunda potansiyel dönüşüm oranlarınızı yükseltir ve işletmenizin markalaşması açısından büyük kazanımlar elde edersiniz.

Logo Tasarımınız, Kurumsal Kimlik Materyalleriniz ile Bütünlük Sağlamalıdır.

rem zeytin logo

Logo Tasarımınızın çizgisi ile Kurumsal Kimlik materyallerinizin çizgisi farklı olmamalıdır. Bu bir hata olur. Çünkü işletme olarak değerlerinizi yansıtamadığınızı gösterdiğiniz gibi, müşteri gözünde kendinizi tanıyamadığınızı ve ne yapmak istediğinizi hala bilmediğiniz imajı verir. Açıkçası kafa karışıklığı yaşadığınızı ve işinizden emin olamadığınızı da net bir şekilde yansıtır.

Bunu yapmayın. Bu nedenle kurumsal kimlik materyalleriniz ile logo tasarımınız bir bütünlük sağlamalı ve aynı çizgi de olmalıdır. Bahsettiğimiz marka imajınızda seçilen renklerin farklı materyaller üzerinde sizi yansıtmasıdır. Böylece markalaşma süreçlerini daha iyi yönetir ve insanların akıllarında daha kalıcı izler bırakabilirsiniz. Olumlu bıraktığınız her iz markanızın itibarını sürekli ve kararlı olarak yükseltir. Bu sayede işinizin daha kolay pazarlanmasına önemli katkı sağlar.

Kurumsal Kimlik Tasarımı Sürecimizi Öğrenin.

Kurumsal Kimlik Fiyatları Nedir?

Pek çok kurumsal kimlik ajansı bu süreç için değişken fiyatlar vermektedir. Freelance tasarımcılar ile bir ajansın verdiği fiyat elbette aynı değildir. Fakat freelance tasarımcı ile ajansın çıkardığı çalışma da aynı değildir. Ajans olaya daha profesyonel bakabilmek ile birlikte, daha titiz ve daha fazla deneyim sahibi olarak yanıt vereceği gibi freelance sadece istekleri kendi fikrine göre değerlendirip yanıt verebilir.

Bir kalemde çıkacak olan bir çalışma olduğu için, işletmenizin sağlıklı yol alabilmesi ve kararlı duruşunda risk yaratacak bir hususla karşılaşılmaması için ajans deneyimini tercih etmek isabetli olacaktır. Kurumsal Kimlik Ajansı seçerken, çalışmalarının benzersizliğine, kalitesine ve çalışma süreci hakkında bilgi almaya özen gösterin.

WhatsApp’dan yazın.

Müşterilerimizi inceleyin.

Daha fazla insana ilham olun.

Teklif isteyin.