Logo Tasarımı nedir? Logo Tasarımı Fiyatları

Haberler
Logo Tasarımı nedir? Logo Tasarımı Fiyatları

Bizim burada anlatmak istediğimiz Logo tasarımı nedir? ve Logo tasarımı fiyatları nasıl belirlenir? Gerçekten işletmeye katkıları ve işletmenin benzersizliği açısından sunduğu avantajları anlatmaktır.

Öncelikle şunu hatırlamakta fayda vardır ki; logo tasarımı bir işletmeyi veya bir bireyi benzersiz göstermek ve değerlerini yansıtmak amacıyla bir bedendir. İşletmenin ruhu marka olduğunda, bu markayı yani ruhu yansıtacak bir bedene ihtiyaç vardır. Tam bu noktada bir beden görevini üstlenmektedir. Her insan bedeni nasıl birbirinden benzersiz ise logo tasarımı da bir işletmenin veya bireyin kimliği açısından benzersiz olmalıdır. Logo tasarımı fiyatları işletmenin boyutuna göre farklılıklar göstermektedir. Logo tasarımı fiyatları konusunda teklif verilirken freelancer veya ajans olduğuna dikkat etmek gerekir. Şimdi logo tasarımının amacını açıklayalım.

Logo tasarımını teknik bir terim ile anlatmak gerekirse; sembol, harf veya tamamıyla yapılan benzersiz çizimler sonucu oluşan görsele denir. Günümüzde işletmeler hızla çoğaldığından, işletmelerin birbirinden ayırt edilmesi konusunda oldukça önem kazanmış bir nedendir. Yalnızca işletme adı veya bireyin kişisel ismi yeterli bir itibar sağlamadığından tam da bu noktada işletme veya bireyin değerlerini yansıtacak bir temel parça olarak ortaya çıkmıştır.

Logo Tasarımında nelere dikkat edilmelidir?

İşletmeniz veya bireysel imajınız için logo tasarımı yaptırırken, rengine, sembolüne ve değerinizi yansıtan görsel algısına dikkat etmenizde fayda vardır. Logonuz, işletmenizin vizyonunu, değerlerini ve benzersizliğini yansıtacak şekilde dizayn edilmelidir. Şöyle düşünün; teknoloji mağazası açıyorsanız, mor ve pembe renk kullanmak pek sağlıklı olmayacaktır. Renklerin dili vardır. Renkler konuşur. Renklerin psikolojisi vardır, çünkü renkler insan algısında belirli zeminlerde kendini konumlandırmıştır. Bunu sağlayanda mevcut markaların markalaşma esasında yansıttıkları algıdan dolayıdır. Bu sebeple bir ürün veya hizmet sunacağınız zaman, işletme değerlerinizi karşılayabilecek bir renk seçmeniz, logo tasarımınız için oldukça verimli bir sonuç ortaya koyacaktır. 

Logo Tasarımı çalışmasındaki kavramlar nelerdir?

Logotype; Genelde işletmenin adı üzerinden tipografik veya kaligrafik formatlarda çalışmaların ortaya çıkmasına denir. Belirli fontların üzerinde çalışılarak veya yeni bir font çalışması yapılarak logo tasarımını ortaya çıkmasıdır. Bu tarz logo tasarımlarına logotype adı verilir.

Sembol; İşletme veya bireyin değerlerini yansıtacak bir düzende olmalıdır. Örneğin; işletmeniz ihracat yapıyorsa ve değerleriniz global anlamda kaliteli bir müşteri deneyimi sunmak ise bu iki faktörün harmanlanması sonucu benzersiz bir logo tasarımına sahip olmanız gerekir. Bu süreçler sonucunda da size ait bir sembol ortaya çıkmış olur.

Örneklerle anlatmak istersek, LA1ENT logo tasarımı çalışmasında sonsuzluk işaretinden yola çıkarak, benzersiz ismine uygun benzersiz bir deneyim elde ettik. LA1ENT’in çevresini kaplayan sonsuzluk işareti, global anlamda ihracat anlayışında kapsamlı müşteri deneyimini sağladığını ve bunu sürekli daha ileriye taşımak istediğini söyleyebiliriz.

LA1ENT Dış Ticaret - Logo Tasarımı Çalışması

Bir diğer logo tasarımı örneğimiz ise Liberya Cumhuriyeti Konsolosu Selahattin Yılmaz Bey’in logosunda aslan figürünün olması ve yelesinde doğuştan izlenimi verilerek SY harflerinin uygun kreatif biçimde tasarlanması. Bu çalışmada Selahattin Yılmaz Bey’in güçlü adımlarıyla, kararlı bakış açısını ve profesyonel dünyasını kendisini takip eden insanlara yansıtmak istediğini göstermektedir.

Selahattin Yılmaz - Logo Tasarımı

İşletmeyi nasıl kaliteli gösterir? 

En önemli özelliklerden birisi özgün ve benzersiz bir görsel güce sahip olmalıdır. İnsan algısına kolayca yerleşebilmeli ve kolayca hatırlanabilir özelliğe sahip olmalıdır. Bu sonuç; minimal bir logo tasarımı ile ortaya çıkar. Böylece işletmeyi değerleri ve vizyonuyla temsil eder.

Tasarım sürecinde genelde işletmenin önce hikayesi yazılır ve bu hikayeye uygun logo tasarlanır. Basılması planlanan yüzeylere sorun çıkarmadan basılabilir olmalı ve görünürlüğünü kaybetmemelidir. Düşük basım maliyetlerini karşılayabilmelidir.

Logo Tasarımı Fiyatları nedir?

Logo tasarımı fiyatları başlığını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. Günümüzde logo tasarımı yapan sayısı fazlasıyla olduğu için bu alanda fiyatlar oldukça dengesizdir. Logo tasarımı fiyatları esasında kimileri 500 TL’ye, 300 TL’ye logo yaptığını söylerken bazıları var ki aklımız hala kabul etmiş değil 100 TL’ye logo tasarımı yapıyor. Bu kadar detay sonrası baktığınızda bu işin bu fiyatlara olmadığını söylemek isteriz. Gerçek bir logo tasarımı çalışmasının fiyatı 2500 TL‘den başlamaktadır.

İşin arka tarafında işletmeye ait detaylarını kavrayan profesyonel bir kişinin fiyatı ucuz olmayacaktır. Ortalama 5000 – 7500 TL arası olmakta olup, genelde çoğu profesyonel ajans yalnızca logo tasarımı yapmak yerine kurumsal kimlik tasarımına dahil ederek bu hizmeti vermektedir. Bizim de yaptığımız tam olarak bu şekildedir. Çünkü bir işletmeye bedeni bağışladığınızda imajını konuşturacağı giysileri vermezseniz, işletme tam anlamıyla benzersizliğini kazanmış sayılmaz. Aksine çıplaklığıyla, vermek istediği mesajı veya pazarlamak istediği ürün veya hizmetlerini, süreç içerisinde işlerken oldukça zorlanacaktır. Giysileri güzel olan birine kim ikna olmaz ki? Bu nedenle kurumsal kimlik fiyatı, logo tasarım fiyatlarına kıyasla farklılık göstermektedir.

rem zeytin ambalaj çalışması

Logo Tasarımının Kurumsal Kimlik Tasarımı ile ilişkisi nedir? 

Unutmayalım ki logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımının ana nedenidir. Başta da söylediğimiz gibi bir işletmenin veya bireyin bedenidir. Kurumsal kimlik tasarımı ise bu bedenin giysileridir. İyi giysiler her zaman prestijli gösterir ve itibarınızı güçlendirir. Kurumsal kimlik tasarımı tam da bu işlevi görmektedir. Logo tasarımı işletmenin ruhunu yansıtan bedeni, kurumsal kimlik tasarımı ise itibarı güçlendiren ve imajını sergileyen temel nedenidir. Kurumsal kimlik tasarımı fiyatlarımızı incelemek için yazı üzerindeki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

WhatsApp’dan yazın.

Müşterilerimizi inceleyin.

Daha fazla insana ilham olun.

Teklif isteyin.