Sosyal Medya Yönetimi Teklifi ve Fiyatları

Haberler
sosyal medya yönetimi

Bu yazımızda Sosyal Medya Yönetimi Teklifi hakkında detaylı bilgilere ve Sosyal Medya Fiyatları ile ilgili ayrıntılara yer vereceğiz. İlk olarak sosyal medya yönetiminin işletmelere ne gibi kazanımları olduğunu ve tanımını ifade edeceğiz. Günümüz dijital dünyasında sosyal medya oldukça popüler bir mecra olmakla birlikte çeşitli platformlarla karşımıza çıkmaktadır. En popüleri Instagram olmak ile beraber, Tiktok ve Twitter şeklinde sıralanmaktadır. Bu mecralar günden güne kendini geliştirmekte olup, yapay zeka teknolojisiyle insanlara çeşitli ve farklı deneyimler sunmaktadır.

Başlıklar

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

İşletmenizin sosyal medyasını güncel tutmak ve insanlarla etkileşim halinde olmak istiyorsanız, öncelikle sosyal medya yönetimi teriminin anlamını ve yaptığı işi bilmelisiniz. Günümüz dünyasında hemen hemen herkes sosyal medya kullanmakta olup, pek çok hesap ile etkileşim halindedir. Bireysel hesabınızı dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz, ancak işletmenizin markalaması ve bilinirliği için sosyal medyayı kullanmaya başladığınızda bu noktada profesyonel bir süreç devreye girmektedir. Çünkü işletme hesabınızı, bireysel hesabınızda olduğu gibi kullanma alışkanlığında bulunmanız, işletmenize fayda sağlamaz ve tam aksine zarar verebilir.

Sosyal medya yönetimi, hedef kitlenizin analiz edilmesi, işletmenizin marka imajının, marka karakterinize uygun ve iletişim diliyle yönetilmesi sürecine denir. Bu süreç içerisinde, kreatif kampanyalarınızın hazırlanması, tasarlanması ve uygun zamanlarda yayına alınacak şekilde planlanması süreci, sosyal medya yönetimi terimini açıklar. Bu süreçler ele alındığında, profesyonel bir destek almak için sosyal medya ajansı ile çalışmanız gerektiği kaçınılmazdır. Çünkü işletmenizin kimliği, pazarlaması ve iletişim anlayışı korunmalı ve profesyonel bir yaklaşım ile yönetilmelidir.

Sosyal Medya Yönetimi Teklifi ve Fiyatları
Sosyal Medya Ajansı

Sosyal Medya İçerik Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

En önemli unsur içeriklerinizin nasıl organize edildiği ve yönetime dahil edildiğidir. İçerik, kraldır mottosu hâla güncelliğini korumaktadır. Sosyal medya içerikleriniz, işletmenizin marka imajına ve pazarlama diline uygun olmalıdır. İçerikleriniz insanlarla doğrudan iletişim kurduğundan, insanlar içerikleriniz ile etkileşim kuracak şekilde hazırlanmalı ve doğru planlanmalıdır. İçerikleriniz, işinizi ne kadar iyi anlatırsa, o kadar ilgi çeker ve takipçi kitlenizin iyileşmesine katkı sağlar. İçerikler oluşturulmadan önce, hedef kitleniz iyi analiz edilmeli ve yaptığınız iş iyi anlaşılmalıdır.

Bu iki unsur iyi çözümlendiği takdirde, insanların dikkatini çekecek yüksek başarılı içeriklere sahip olur ve içerikleriniz ile markanızı konuşturursunuz. Bu markalama sayesinde potansiyel müşteri kitlenizi oluşturur ve dönüşüm elde edersiniz. İçerikleriniz sadece görsellerden oluşmamalı, etkileşimi arttıracak video çalışmaları da olmalıdır. Günümüzde Instagram Reels içerikleri, en fazla etkileşim alan içerikler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sadece bir örneği. İçerikleriniz; markanızın rengine, karakterine ve iletişim biçimine uygun olmalıdır. Ayrıca tek bir içerik anlayışı ile değil, çeşitlendirilmiş içerik anlayışı ile sosyal medyanız canlı tutulmalı ve gündemden faydalanarak zengin içerik anlayışına sahip olmalıdır. İşletmenizin markalamasını güçlü tutmak ve etkileşim oranlarınızı yüksek seviyede tutmak için yaratıcı olmak birinci koşuldur.

SosyalMedya_kampanya02

Tasarımda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Tasarım, sosyal medya yönetimi için ana kemiktir. Çünkü görsel deneyim, markalama da en güçlü nedendir. İnsanlar işletmeniz ile etkileşim kurarken, görsel deneyimi kabul ederler. Bu zihnin bir oyunudur. İnsanlar beğendikleri şeylerle etkileşim kurmayı severler. Haliyle göz gördüğünü zihine iletir ve zihin ile göz arasında onay mekanizması devreye girdiğinde, kabul etme gerçekleşir. Bu nedenle işletmenizin marka imajına, karakterine uygun görsel ve metinler kullanılmalıdır. Markanızın iletişim anlayışını iyi yansıtan görsel deneyim, insanlarla etkileşiminizi yükseltir. Sonuç olarak işletmenizin markalamasına etki eder ve potansiyel kitlenizi oluşturur.

Sosyal medya hesaplarınızda yansıtmak istediğiniz mesajı etkileyici göstermek için vurgulu tasarım ve metinler kullanılmalıdır. Her tasarım çalışmasında odaklanılacak konu veya mesaj belirlenmeli ve iletişim diliyle ön plana çıkarılmalıdır. Görsel ile alt açıklama birbirini desteklemelidir. Klasik slogan veya reklam odaklı içerik anlayışlarından kaçınmalı ve kendinize özgü marka iletişiminiz ile seslenmelisiniz. Samimiyet burada önceliğini ortaya çıkarmaktadır. Samimi bir iletişim anlayışı ve diyalog ile insanlarla iletişim halinde olmalısınız. Görseller sadece tasarım çalışmaları olmamalı, yeri geldiğinde zengin fotoğraflar ile de desteklenmelidir. Her içerik, işletmeniz için önemlidir. Bu nedenle tüm içerikleriniz markanızın itibarını yükseltmeli ve hedef kitlenizin gözünde sizi profesyonel göstermelidir.

Markanızın Ölçümlenmesi ve Rakip Analizi

İşinizi anlatan iyi bir brief, işletmenizin çalışmalarını sağlıklı kılar. Çünkü iyi bir brief, işinizi doğru tanımlar ve yapılacak çalışmaları doğru sonuçlandırır. Öncelikli olarak rakip analizi, brief sürecinde en öncelikli konulardan biridir. Rakiplerinizin iyi analiz edilmesi ve analiz sonucu çıkan başlıkların iyi tanımlanması gerekir. Rakiplerinizden nasıl farklı olabileceğinizin ve farklı yanlarınızı nasıl konuşturabileceğinizin cevapları burada ortaya çıkar.

Rakiplerinizi iyi ölçtükten sonra, marka imajınız, karakteriniz ve iletişim anlayışınıza özgü nasıl çalışmalara sahip olacağınızın cevaplarını alırsınız. Rakiplerinizin konumlarını, stratejilerini ve içerik anlayışlarını analiz ettikten sonra kendi işletmeniz ile ilgili ne tür çalışmalar yapacağınızın da cevaplarını alırsınız. Çünkü burada eksikler ve avantajlar ortaya çıkar. Siz de işletmenizin eksiklerini ve avantajlarını belirledikten sonra, nasıl bir içerik anlayışı ile yola çıkacağınızı belirlersiniz. Taklit etmeyin, taklit edilen olun. Asıl başarı burada ortaya çıkar. Hedef kitlenize özelleştirilmiş bir deneyim sunduğunuzda, markanızı konuşturur ve imajınız ile konuşulan olursunuz.

Sosyal Medya Yönetimi ile Sosyal Medya Pazarlama Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnsanların çoğu bu iki tanımı karıştırmaktadır. Sosyal Medya Yönetimi dendiğinde kimileri takipçilerin ve dönüşümlerin arttırılması gibi düşüncelere girmektedir. Bu düşünce tamamiyle yanlıştır. İki terim arasında ciddi farklar mevcuttur. Sosyal Medya Yönetimi; bir işletmenin sosyal medya hesaplarının, marka iletişim diline, karakterine ve imajına uygun şekilde yönetilmesi, içeriklerinin oluşturulması, tasarlanması ve planlanması sürecidir. Sosyal Medya Pazarlaması ise; işletmenin dönüşüm almak istediği şekilde kampanyaların oluşturulması, kreatife dökülmesi, hedef kitlelerin tanımlanması, pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve belirlenen stratejilere uygun tüm bu süreçlerin belirli bütçelerle reklama çıkılması sürecidir.

Burada elde edilen istatistiki veriler değerlendirilir, ölçümlenir ve hangi kampanyalar da etkileşim yüksek veya hangi kampanyalarda etkileşim az bunlar ele alındıktan sonra, iyileştirmeler yapılarak kampanyaların, hedeflenen potansiyel dönüşümlere uygun şekilde devam ettirilme sürecidir. Sosyal Medya Pazarlaması başlı başına kapsamlı bir süreçtir. Ancak bir işletmenin sosyal medya içerikleri zayıf, sosyal medya yönetimi uygun haliyle yapılmamış ise, sosyal medya pazarlama süreci çok verimli sonuçlar vermez. Önce markalama yapılmalıdır ki; pazarlama süreçlerinin meyveleri daha etkin ve güçlü olsun. Bu iki terim arasındaki farkı umarım anlatabilmişizdir.

Sosyal Medya Yönetiminde Raporlamanın Önemi Nedir?

Yapılan çalışmaların ne tür sonuçlar verdiği ve aldığı etkileşim, gösterim vb. gibi istatistikleri iyi okumak gerekir. Bu süreçte önemli metrikler mevcuttur. Yapılan paylaşımların markanızı nasıl gösterdiği, ne tür istatistikler elde ettiği ve takipçilerinizin en çok hangi içerikler ile etkileşime geçtiği büyük önem arz eder. Çünkü bu verilere dayanarak, içerik anlayışı sürekli olarak geliştirilir ve iyileştirme çalışmalarıyla kitlenizden daha çok verim almaya odaklanılır.

İstatistiklere bakarak yapılacak çalışmaların süreçleri iyileştirili ve yeni planlar oluşturulabilir. Bu istatistikler, hesaplarınızın etkileşimini ve trafiğini arttırmak için önemli bilgiler içermektedir. Buradaki istatistikleri bireysel olarak sizin okumanız ile sosyal medya uzmanının okuması arasında farklar vardır. İşte bu noktada profesyonel uzmanlarla ve sosyal medya ajansı ile çalışmak önemlidir. Çünkü profesyonel okuma ile bireysel okuma bir olmayacaktır.

Etkili Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Bu soruyu maddeler halinde açıklamak istiyoruz. Burada sizlere avantajlardan bahsedeceğiz ve etkili bir sosyal medya yönetiminin nasıl olması gerektiği konusunda bilgiler sunacağız. Etkili bir sosyal medya yönetimi için, profesyonel bir destek almanız gerekir. Çünkü iyi yönetilen sosyal medya hesaplarınız, arama motoru sıralamalarına da etki eder ve bu da işletmenizin görünürlüğünü daha fazla arttırdığı gibi, markalaşması noktasında güçlü etki eder.

Hedef Kitleniz

Sosyal medya yönetimini dahil etmek, kitlenizin davranışıyla işletmenizin tanınmasına ve marka imajınıza katkı sağlar. Bu katkı potansiyel müşterilerinizi ortaya çıkarır. Günümüz dijital dünyasında insanların çoğu satın alma kararı alırken sosyal medyayı etkin biçimde kullanmaktadır. Hatta çoğu insan sosyal medya üzerinden alışveriş yapmaktadır. Daha iyisi, sosyal medya üzerinden alışveriş deneyimi yaşayan insanlar, deneyimini bir başka insanlara aktarmakta ve potansiyel dönüşümü iki katına çıkaracak viral etkileşim yaratmaktadır. Bu nedenle günümüz trendlerini takip etmek ve trendlere uygun stratejiler geliştirmek paha biçilmez deneyimlere sebebiyet verir.

Erişim

Sosyal Medya ağlarını etkin bir şekilde kullandığınız takdirde, erişim oranlarınız yükselir ve genişleyen bir kitleye sahip olabilirsiniz. Daha niş kitlelere ulaşmak için sadece belirli sosyal ağları kullanmanız da farklı bir avantaj olabilir. İşletmenizi yukarıya taşıyacak ve markalaşmanıza katkı sağlayacak profesyonel bir sosyal medya yönetimi, etkin bir kitleye ulaştırır ve erişim oranlarınızı doğru sonuçlandırır. Bu sayede maksimum verim elde eder ve işletmenizin potansiyel müşteri kitlesini doğru tanımlarsınız.

Doğru Performans

Her sosyal ağ üzerinde yüksek performans elde edeceksiniz diye bir kural yoktur. Önemli olan doğru performansı elde etmektir. Örneğin hedef kitleniz çoğunlukla Instagram veya Facebook üzerinde olabilir. Buralarda istatistikler ve performanslar farklılık gösterebilir. Önemli olan işletmenizin marka iletişimini korumak, markalama çalışmasına katkı sağlamak ve potansiyel dönüşümler elde etmektir. Instagram üzerinden daha fazla potansiyel dönüşüm elde ederken, Facebook üzerinden daha fazla erişim yakalayabilirsiniz. Bu kitlelerin davranışları ve markanızı nasıl takip ettiği ile ilgilidir. Mesele performansı iyi okumak ve performansı doğru ölçmektir.

Sosyal Medya Yönetimi Teklifi ve Fiyatları
Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

Sosyal Medya Fiyatları Nelerdir? Sosyal Medya Fiyat Teklifi Nasıl Alınır?

Son başlığımıza gelecek olursak, profesyonel bir sosyal medya yönetimi desteği almak istediğinizde, nelere dikkat etmeli ve fiyatları nasıl değerlendirmelisiniz? Artık her yerde sosyal medya uzmanı ve sosyal medya ajansı çoğaldığı için fiyatlar geniş farklılıklar göstermektedir. Herkesin kendi deneyim ve tecrübelerine göre tabi ki bir fiyatı mevcut. Ancak önemli olan doğru uzmanı seçmek ve işletmenize katkı sağlayabilecek bir sosyal medya ajansı ile çalışmaktır. Bu noktada sosyal medya teklifini de doğru okumak gerekmektedir. Fiyatlar, ihtiyaç ve taleplere göre şekillenirken, bazı ajanslar hizmet modelleri kapsamında fiyat tarifeleri sunmaktadır. Gelin hep birlikte iki alt başlıkta fiyatlandırma süreçlerini inceleyelim.

Freelancer Sosyal Medya Fiyat Teklifi
  • 1 veya 3 yıllık bir sosyal medya uzmanının fiyatı çok cuzi bir miktar olabilir. Genelde Freelancer sosyal medya uzmanları 1500 TL ile 2000 TL arasında fiyat teklifi sunabilmektedir.
  • 4 veya 6 yıllık bir sosyal medya uzmanı 8000 TL ile 10.000 TL arasında fiyat teklifi sunabilir.
Sosyal Medya Ajansı Fiyat Teklifi
  • 1 veya 3 yıllık bir sosyal medya ajansının vereceği fiyat, freelancer fiyat teklifine yakın olabilir. Genelde bu ajanslar yeni oldukları için fiyatı minimize edebilirler. Bu sebeple 10.000 TL ile 15.000 TL arasında fiyat teklifi sunabilirler.
  • 4 veya 6 yıllık bir sosyal medya ajansı ise 12.500 TL ile 17.500 TL arasında bir fiyat teklifi sunabilir. Bu ajanslar belli bir deneyim, tecrübe ve referansa sahip olduklarından ideal fiyat olarak tanımlanabilir.
  • 7 yıl ve üzeri olan sosyal medya ajansı ise 20.000 TL ve üzeri bir fiyat teklifi sunabilir. Bu ajanslar uluslararası firmalarla çalışmış veya çalışıyor olabilir. Bu tür ajanslar genelde ödüllü olurlar. Bilgi, birikim ve deneyimleri de yaptıkları çalışmalarla ispatını ortaya koymaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Profesyonel bir sosyal medya ajansı ile çalışacaksanız eğer muhakkak çalışmalarını inceleyin. Bununla birlikte çalışma anlayışını, size neler katacaklarını ve farklı neler sunabileceklerine göz atın. Kesinlikle sosyal medya ajansı olacak diye bir kaide yok. Bu bir reklam ajansı veya tasarım ofisi de olabilir. Önemli olan verdiği hizmetlerde ne tür işler ortaya koyduğu, çalıştığı müşterilerine neler kattığı ve nasıl bir çalışma anlayışına sahip olduğudur. Bu kriterlere dikkat ederek, işletmenize katkı sağlayacak bir ajans tercih edin. Ucuza kaçmanın da faydası yoktur. Çünkü en ufak yanlış bir çalışma hem bütçenize, hem zamanınıza hem de en önemlisi işletmenize zarar verir.

SosyalMedya_kampanya01

Bizim Teklifimizi İnceleyin.

BrandEnn olarak uzman ekibimiz ile sosyal medya yönetimi alanında bizlerde profesyonel olarak hizmet vermekteyiz. Bu alan için 8 kişilik bir ekip kurduk. Ekibimiz ile işletmelere sosyal medya alanında profesyonel destek veriyor ve kreatif çalışmalar sunuyoruz. Alanında benzersiz deneyimlerimiz ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Motion♾ yaklaşımımız ile reklam filmi kalitesinde içerikler üretiyor ve işletmelerin sosyal medya hesaplarını benzersiz hale getiriyoruz. Bununla kalmıyor, anlık iletişim kurmak ve süreçleri anlık yönetmek için Çevrimiçi Temsilci anlayışımız ile daha hızlı ve daha etkin bir çözüm sunuyoruz. Sosyal Medya Yönetimi hakkında bilgi almak için buraya tıklayınız.

WhatsApp’dan yazın.

Müşterilerimizi inceleyin.

Daha fazla insana ilham olun.

Teklif isteyin.